NAVRCHOLU.cz

18. neděle v mezidobí, cyklus B

1.8.2018

18. neděle v mezidobí, cyklus B

- námět na dětskou nedělní katechezi

Když zástup viděl, že ani Ježíš, ani jeho učedníci nejsou na břehu, nasedali do člunů, přijeli do Kafarnaa a hledali ho.

Když ho našli na druhé straně moře, zeptali se ho: "Mistře, kdy jsi sem přijel?" Ježíš jim odpověděl: "Amen, amen, pravím vám: Hledáte mě ne proto, že jste viděli znamení Boží moci, kdy jsem z pěti chlebů nasytil velký zástup lidí, ale protože jste se dobře najedli. Neusilujte jen o to dobře se najíst, ale snažte se být v Boží blízkosti, která vás nasytí - je to pokrm, který zůstává pro věčný život."

Zeptali se ho: "Co máme dělat, abychom byli v Boží blízkosti?" Ježíš jim odpověděl: "Důležité je, abyste věřili v toho, koho Bůh poslal – Pána Ježíše." Řekli mu: "Jaké tedy ty děláš znamení, abychom ti uvěřili? Naši předkové jedli na poušti manu, jak je psáno: 'Chléb z nebe jim dal jíst.'" Ježíš jim odpověděl: "Amen, amen, pravím vám: Chléb z nebe vám nedal Mojžíš, ale pravý chléb z nebe vám dává můj Otec Bůh."

Prosili ho tedy: "Pane, dávej nám ten chléb pořád." Ježíš jim řekl: "Já jsem chléb života. Kdo přichází ke mně, nebude nikdy hladovět, a kdo věří ve mne, nebude nikdy žíznit."

(Přepsaný text a ilustrace přejaty se svolením z webu www.kanan.cz)


AKTUÁLNÍ TEXTY K TÉTO NEDĚLI si můžete přečíst na webu vira.cz

NÁMĚT NA DĚTSKÉ KÁZÁNÍ: 

18. neděle v mezidobí

Téma: Ježíšovy zázraky a zázrak největší, chléb života – eucharistie

Autor: Ludmila Vyskočilová

Rekvizita: jakákoliv společenská hra

Promluva: Hrajete rádi společenské hry? Která je vaše nejoblíbenější? Jak se hraje? (Z odpovědi dětí by mělo jasně vyplynout, že podstatou každé hry jsou pravidla a aby stála hra za to, musí se pravidla dodržovat.Měnit pravidla může jen ten, kdo hru vymyslil.) Pravidla jsou důležitá nejen při hře. Znáte nějaká další pravidla? Teď jsou sice prázdniny, ale i o prázdninách se dodržují pravidla: ráno vstaneme, nasnídáme se atd. Doma máme nějaká pravidla, kdo se o co postará. Sami jsme si je vymyslili, můžeme je proto i měnit. O prázdninách většinou někam cestujeme a na cestách dodržujeme pravidla silničního provozu. Tato pravidla měnit nemůžeme, protože jsme je nevymyslili. I celý svět, tak jak ho Bůh stvořil má svá pravidla, kterým říkáme přírodní zákony a ty měnit vůbec nejde. Nejde změnit, že po létě přijde podzim, že po noci přijde den...

Minulou neděli jsme v příběhu slyšeli o tom, jak Ježíš rozmnožil chleby a ryby a dnes jsme slyšeli pokračování – učedníci ho hledali, protože by rádi viděli další zázrak. Co to je zázrak? Zázrak není kouzlo a není nic k našemu postrašení. Je to něco, co nám “hlava nebere” - je to naprosté porušení přírodních zákonů a může ho učinit jen ten, kdo zemi stvořil a zákony a pravidla vymyslil. To je Bůh a Ježíš je Bůh.

A úplně nakonec to nejdůležitější: Víte, který Ježíšův zázrak je největší? Ten zázrak, který se opakuje každou mši sv. a který je tak nenápadný, že nám ho často “hlava nebere”, že si ho ani nevšimneme, tak jako si mnozí lidé nevšimli Ježíšových zázraků, když žil tady na zemi. Jeho přítomnost v malém kousku chleba v eucharistii!

 


DĚTSKÝ LIST PRO KATECHEZI:

Pracovní list (167 kB)

Nedělní karty Arcidiecézního katechetického střediska v Praze.

Další materiály k této neděli najdete na stránkách Kanán - Katecheze na neděli 

Autor: GaS  |  Štítky: Eucharistie, církevní rok, cyklus B, dětské listy, evangelium, mezidobí, neděle  |   Sekce: Cyklus B - mezidobí   |   Tisk   |   Poslat článek známému
Sdílet na Facebook
Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

 

Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.