NAVRCHOLU.cz

3. neděle postní, cyklus B

26.2.2018

3. neděle postní, cyklus B

- námět pro dětskou nedělní katechezi

Nastal čas Velikonoc. To byla doba, kdy se mnoho poutníků z celého Izraele vydávalo na cestu do Jeruzaléma, protože zde stál jediný Boží chrám v celé zemi. Ježíš také putoval do Jeruzaléma na svátky. Chtěl navštívit chrám – příbytek Pána Boha, svého Otce.

Nastal čas Velikonoc. To byla doba, kdy se mnoho poutníků z celého Izraele vydávalo na cestu do Jeruzaléma, protože zde stál jediný Boží chrám v celé zemi. Ježíš také putoval do Jeruzaléma na svátky. Chtěl navštívit chrám – příbytek Pána Boha, svého Otce.

Když přišel do Jeruzaléma, viděl na chrámovém nádvoří velký nepořádek a zmatek. Lidé se dohadovali a smlouvali o ceny za beránky, holuby a jiná zvířata, která chtěli obětovat Bohu za svoje hříchy. Směnárníci nervózně cinkali mincemi a nabízeli na výměnu zvláštní chrámové peníze. Ježíš viděl, že málokdo se skutečně zajímá o Pána Boha a o to, co od nás Pán Bůh skutečně chce. Pro Pána Ježíše byl chrám místem, kde se může setkat se svým Otcem, Pánem Bohem. Nemohl se již déle na to tržiště dívat a velmi se rozzlobil. Začal obchodníky a směnárníky z chrámu svého Otce vyhánět.

Lidé se na něj zlobili: „Jak nám dokážeš, že máš právo toto udělat?“ Pán Ježíš jim odpověděl: „Zbořte tento chrám a já ho ve třech dnech zase postavím.“ Nikdo těm slovům nerozuměl, ani Ježíšovi učedníci, kteří tu byli s ním. Pán Ježíš ale mluvil o chrámu svého těla. Jeho Tělo je jako chrám, ve kterém přebývá Bůh. Když Ježíše zabijí, bude to, jakoby zbourali chrám v Jeruzalémě. Ale on vstane třetího dne z mrtvých a bude opět živý.

(Přepsaný text přejat se svolením z webu www.kanan.cz)


AKTUÁLNÍ TEXTY K TÉTO NEDĚLI si můžete přečíst na webu vira.cz

NÁMĚT NA DĚTSKÉ KÁZÁNÍ: 

3. neděle postní

Téma: Očištění chrámu

Autor: Ludmila Vyskočilová

Rekvizita: 4 čtvrtky formátu A3 a na každé namalovaný usměvavý smajlík, z rubové strany mračící se smajlík. Ministranti je budou držet tak, aby na ně děti viděli.

 

Promluva: "Už jste někdy byli u někoho na návštěvě? Ke komu chodíte na návštěvu? Chodíte také k babičce a k dědečkovi? To je skoro jako domů... Na co tam těšíte?" Odpovědi budou různé a více méně materialistické, závěr je ale jednoznačný - těšíme se na to, bez čeho by nebyla návštěva návštěvou, co je skoro samozřejmé - na to, že se budou všichni usmívat, budou mít dobrou náladu, budeme si povídat a taky poslouchat jeden druhého. Že budeme spolu a bude nám dobře. "Dovedete si představit, že by někdo schválně byl na návštěvě a ničil dobrou náladu?" (Jedna či dva smajlíci se otočí) "To by bylo velmi smutné. A dovedete si představit, že by chuť se hádat, zlobit a ničit dobrou náladu přepadla zrovna vás? Zrovna by před vámi někdo snědl poslední kousek dortu a nevěděl, že jste na něj měli chuť...

Když mě přepadne chuť ničit dobrou náladu, chce se mi být protivný, ať už jsem doma nebo na návštěvě nebo ve škole nebo na ulici, měl bych se k takové zlé chuti zachovat tak, jako se zachoval Ježíš v chrámu v dnešním příběhu evangelia. Měl bych jí nemilosrdně vyhnat a vůbec jí neposlouchat! Radost je totiž nakažlivá, v té je mezi námi Bůh a proto stojí za to o ní i bojovat!

 


DĚTSKÝ LIST PRO KATECHEZI:

- viz níže v rubrice "ke stažení"

Další materiály k této neděli najdete na stránkách Kanán - Katecheze na neděli

Ke stažení: dětský list GIF (47 kB);

Dětský list PDF (47 kB)

Autor: GaS  |  Štítky: církevní rok, cyklus B, dětské listy, evangelium, neděle, postní doba  |   Sekce: Cyklus B - doba postní   |   Tisk   |   Poslat článek známému

Související články
Sdílet na Facebook
Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

 

Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.