NAVRCHOLU.cz

2. neděle velikonoční, cyklus A

17.4.2017

2. neděle velikonoční, cyklus A

Blahoslavení, kdo neviděli a uvěřili

Když byl Pán Ježíš ukřižován, začali se učedníci bát o své životy. Dál se scházeli a vzpomínali na Pána Ježíše, ale dělali to tajně. Dokonce zamykali i dveře, aby se k nim nikdo nemohl dostat.

Jednou byli všichni spolu, jen Tomáš s nimi nebyl. Vtom se mezi nimi objevil Pán Ježíš. Učedníci se polekali, protože ho nemohli poznat. Pán Ježíš jim ale řekl: „Nebojte se!“ Pak jim ukázal svoje ruce, na kterých byly vidět rány od hřebů a svůj probodnutý bok. Když učedníci Pána Ježíše poznali, měli velikou radost.

Druhý den vypravovali učedníci Tomášovi, co zažili, ale on jim nevěřil. Řekl jim: „Dokud sám Pána Ježíše neuvidím živého, nebudu tomu věřit.“

Za týden byli zase všichni spolu, tentokrát i s Tomášem. Pán Ježíš za nimi znovu přišel. Pozdravil je a vyzval Tomáše: „ Podívej se na mě. Poznáváš mě?“ Jakmile Tomáš Pána Ježíše uviděl, měl velikou radost a řekl: „Ty jsi Pán Ježíš. Teď už věřím, že jsi vstal z mrtvých. Proto budu dělat už jenom to, co chceš ty. “

(Přepsaný text  přejat se svolením z webu www.kanan.cz)
Když byl Pán Ježíš ukřižován, začali se učedníci bát o své životy. Dál se scházeli a vzpomínali na Pána Ježíše, ale dělali to tajně. Dokonce zamykali i dveře, aby se k nim nikdo nemohl dostat.
Jednou byli všichni spolu, jen Tomáš s nimi nebyl. Vtom se mezi nimi objevil Pán Ježíš. Učedníci se polekali, protože ho nemohli poznat. Pán Ježíš jim ale řekl: „Nebojte se!“ 1. Pak jim ukázal svoje ruce, na kterých byly vidět rány od hřebů a svůj probodnutý bok. Když učedníci Pána Ježíše poznali, měli velikou radost.
Druhý den vypravovali učedníci Tomášovi, co zažili, ale on jim nevěřil. Řekl jim: „Dokud sám Pána Ježíše neuvidím živého, nebudu tomu věřit.“
Za týden byli zase všichni spolu, tentokrát i s Tomášem. Pán Ježíš za nimi znovu přišel. Pozdravil je a vyzval Tomáše: „ Podívej se na mě. Poznáváš mě?“ Jakmile Tomáš Pána Ježíše uviděl, měl velikou radost a řekl: „TyKdyž byl Pán Ježíš ukřižován, začali se učedníci bát o své životy. Dál se scházeli a vzpomínali na Pána Ježíše, ale dělali to tajně. Dokonce zamykali i dveře, aby se k nim nikdo nemohl dostat.

TEXTY K TÉTO AKTUÁLNÍ NEDĚLI si můžete přečíst na webu vira.cz

NÁMĚT NA DĚTSKÉ KÁZÁNÍ:

Druhá neděle velikonoční nás, děti, přivede k zamyšlení, že i my jsme blahoslavení. Proč? Protože jsme Ježíše neviděli, ale přesto v něj věříme. 

Autor: Ludmila Vyskočilová, P. Angelo Scarano

Téma: Blahoslavení, kdo neviděli a uvěřili

Promluva: Děti dostanou před čtením evangelia detektivní úkol: Dobře poslouchat, co řekne Ježíš apoštolu Tomášovi.

Potom s pomocí rodičů nebo ideálně i bez ní dají hlavy dohromady a budou mít za úkol vyslovit dvě věty: "Vlož sem prst a podívej se na mé ruce, vztáhni ruku a vlož ji do mého boku - a nebuď nevěřící, ale věřící." Posléze dostanou za úkol říci i druhou větu: "Protože jsi mě uviděl, uvěřil jsi. Blahoslavení, kdo neviděli, a přesto uvěřili." Děti tak zkusí simulovat to, co řekl Ježíš Tomášovi.

Kněz:
Je tu někdo, kdo mohl vzít Ježíše za ruku a dotknout se jeho boku jako apoštol Tomáš? Nikdo. Všichni jsme Ježíše sice neviděli, ale věříme v něj. My jsme ho neviděli, ale on tehdy vedle Tomáše viděl i nás a řekl, že i my jsme blahoslavení. To znamená šťastní. V evangeliu se mluví i o nás, protože už tehdy o nás Ježíš věděl: šťastný Honzík, protože mě neviděl, ale uvěřil ve mě! Šťastný Jakub, šťastná Anička...


Nabízíme vám další materiály pro práci s dětmi k tomuto tématu:

 DL - 2. neděle velikonoční, cyklus A  DL - 2. neděle velikonoční, cyklus A (JPG, 63 kB) nebo jiný formátDL - 2. neděle velikonoční, cyklus A (339 kB) 

Nevěřící Tomáš - příběh k přečtení i vybarvení Nevěřící Tomáš - příběh k přečtení i vybarvení (JPG, 958 kB)

 


Dnešní neděle se také nazývá "Neděle Božího milosrdenství" - s dětmi si můžete vybarvovat omalovánku - autorkou je Soňa Häusl-Vad, katechetka a ilustrátorka.

Omalovánka - Neděle Božího milosrdenství Omalovánka - Neděle Božího milosrdenství (JPG, 340 kB)

 

 

 

Autor: AB  |  Štítky: církevní rok, cyklus A, dětské listy, evangelium, neděle, velikonoční doba  |   Sekce: Cyklus A - doba velikonoční   |   Tisk   |   Poslat článek známému
Sdílet na Facebook
Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

 

Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.