NAVRCHOLU.cz

Svatý Václav - nové pracovní listy pro děti

Hlavní stránka / Články / Svatý Václav - nové pracovní listy pro děti

20.9.2019

Svatý Václav - nové pracovní listy pro děti 28. září slavíme státní svátek na počest knížete a hlavního ochránce české země - svatého Václava. Ke svatému Václavovi se náš národ obrací s prosbami o přímluvu, neboť byl moudrým a laskavým panovníkem naší země. Žil svůj život ve víře v Ježíše a snažil se zlo přemáhat dobrem.

 

 

 

Svatý Václav se narodil v 10. století jako syn přemyslovského knížete Vratislava v Praze. O malého Václava se často starala jeho babička Ludmila. Vyprávěla mu všechno, co znala o Pánu Bohu, o jeho dobrotě a lásce a učila ho pokoře před ním. Jako mladý se Václav učil bojovat a zakrátko jezdil na různá vojenská tažení.

Václav byl znám pro svou mírnost, poctivost i zbožnost. Mnozí to ale považovali za zbabělost. Jeho bratru Boleslavovi byl Václav trnem v oku. Vymyslel tedy plán, jak se ho zbavit a usednout sám na knížecí stolec. Pozval ho k sobě na vlastní tvrz ve Staré Boleslavi a tam ho nechal zavraždit.

Václavovo tělo bylo později převezeno do Prahy a uloženo v kostele sv. Víta a mnoho poutníků a nemocných přicházelo, aby prosilo Václava o přímluvu.  A podle legendy byli mnozí uzdraveni.

 

Přinášíme vám příběh z Václavova života. Jeden kníže, který se jmenoval Radslav, se doslechl, že Václav nerad bojuje. Myslel si: "To bude snadná kořist pro mé vojáky." A uspořádal proti Václavovi válečné tažení.

 

Podle legendy Radslav o tomto setkání s Václavem vyprávěl neobyčejný příběh: "Když jsem se přiblížil k Václavovi, uviděl jsem na jeho čele kříž a vedle něho stát anděly. Poznal jsem, že Václav je pod Boží ochranou, a proto jsem se raději vzdal."

Se svolením převzato z publikace Svatý Václav, edice Poznáváme naše světce, kterou vydalo Centrum pro katechezi Arcibiskupství olomouckého 2015.

 

 

 

Nabízíme ke stažení tyto materiály pro děti:

Omalovánka - Václav sklízí hrozny - na motivy Velislavovy bible.
Pracovní list o svatém Václavovi, inspirovaný jeho zobrazeními ve Velislavově bibli.
Omalovánka se svatým Václavem je určena pro mladší děti, třeba k dokreslení pozadí a vybarvení.
Komiks o svatém Václavovi k přečtení.
Můžete použít i malý obrázek sv. Václav a sv. Ludmila v tomto souboru.
Ostatní materiály i texty o svatém Václavovi jsou zde.

Autor: AB  |  Štítky: články, kalendář, omalovánky, pracovní listy, svatí, svatý Václav  |   Sekce: Články   |   Tisk   |   Poslat článek známému
Sdílet na Facebook
Sdílet na TwitterSdílet na LinkedInPoslat odkaz emailemVytisknout tuto stránku

RSS kanál  |  XML Sitemap  |  Mapa webu  |  Redakční systém WebRedakce - NETservis s.r.o. © 2021

 

Administraci zajišťuje redakční systém společnosti NETservis s.r.o.